BE rrit presionin ndaj Rumanisë: Po shmangeni nga vlerat e demokracisë

E mërkurë, 14 November 2018 08:16

Bashkimi Evropian kërkoi të martën të rriste presionin mbi Rumaninë, që kjo e fundit të ngrijë reformat gjyqësore të diskutueshme dhe të parandalojë çdo shmangie nga vlerat demokratike, ndërsa Bukureshti përgatitet të marrë përsipër presidencën e radhës të bllokut.

Zëvendësshefi ekzekutiv i BE-së tha se ndryshimet e propozuara në sistemin gjyqësor dhe kodin penal të bërë nga social-demokratët në pushtet, ishin të gabuara dhe sinjalizoi një përmbysje të një dekade reformash demokratike dhe ekonomike në vend.

Parlamenti Evropian gjithashtu miratoi një rezolutë jo detyruese, që nxit një luftë më të madhe kundër korrupsionit, dënon brutalitetin e policisë gjatë protestave dhe kërkon fundin e asaj që e quajti erozioni i sundimit të ligjit.

“Zhvillimet gjatë 12 muajve të fundit, për fat të keq, kanë vënë në pikëpyetje dhe ndonjëherë edhe kanë ndryshuar progresin e bërë gjatë 10 viteve të fundit”, tha në një konferencë shtypi në Strasburg, nënpresidenti i parë i Komisionit Frans Timmermans.

“Ne duhet të qëndrojmë të vendosur dhe të mbështesim popullatën rumune”, tha ai, duke vendosur tetë fusha ku Bukureshti duhej të vepronte shpejt, përfshirë liritë e shtypit.

Shqetësimet e Komisionit vijnë nga një sërë ndryshimesh ligjore dhe të personelit, të bëra nga Social Demokratët në dy vitet pasi ata morën pushtetin dhe që shihen si kërcënime ndaj pavarësisë gjyqësore që mund të intensifikojnë një zhvendosje larg vlerave demokratike në disa prej shteteve anëtare të BE-së.

Kreu i socialdemokratit Liviu Dragnea, i cili ka një dënim të pezulluar dhe po gjykohet në një shpërdorim të veçantë të çështjes së zyrës, ka shtyrë për ndryshime të mëtejshme legjislative, duke përfshirë një projektligj që do të anulonte në mënyrë retroaktive provën e përgjimeve të mbledhura nga agjencia e inteligjencës në emër të prokurorëve bazuar në urdhër-gjykata.

Transparency International rendit Rumaninë si një nga shtetet më të korruptuara të BE-së dhe Brukseli ka mbajtur sistemin e saj të drejtësisë nën një monitorim të veçantë që nga hyrja e vendit në union, në vitin 2007.

“Raporti i Komisionit dhe rezoluta e Parlamentit Europian trajtojnë të njëjtat gjëra,” u tha gazetarëve presidenti i qendrës Klaus Iohannis. “Ata na thonë se Rumania ka shkuar prapa në kohë, përpara pranimit të saj në BE në 2007”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Kuvendi me 122 deputetë, shteron lista e PD

Politikë

Kuvendi me 122 deputetë, shteron lista e PD

Kuvendi i Shqipërisë regjistron sot 122 deputetë nga 140 që duhej të kishte. 18 deputetë që mungojnë i përkasin Partisë Demokratike, lista e së cilës tashmë ka shteruar. Nga lista...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!