​Opozita në Serbi kundër Vuçiçit, bojkotojnë parlamentin

Tuesday, 12 February 2019 07:30

Partitë opozitare në Serbi thanë se kanë nisur bojkotin e parlamentit, në shenjë solidariteti me protestat kundër presidentit serb, Aleksandar Vuçiç.

Grup i partive opozitare, Aleanca për Serbinë, tha të hënën se ligjvënësit e saj nuk do të marrin pjesë në seancat parlamentare derisa të plotësohen kërkesat e protestuesve dhe "të krijohen kushte për zgjedhje të lira dhe të drejta".

Në Beograd dhe qytete të tjera, mijëra njerëz protestojnë çdo të shtunë që prej dhjetorit kundër pushtetit. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e presidentit Vuçiç dhe zgjedhje të parakohshme.

Ata e akuzojnë kreun e shtetit për ndrydhje të lirive demokratike, shtypje të kundërshtarëve politikë dhe kontroll të medias.

Deri tani presidenti Vuçiç i ka mohuar akuzat dhe i ka refuzuar thirrjet e protestuesve për t’u larguar nga pushteti.

"Ne nuk duam të jemi pjesë e një demokracie fasadë dhe t'i sigurojmë legjitimitet një regjimi totalitar që shtyp çdo kundërshtar dhe i trajton rivalët politikë si armiq të shtetit", tha përmes një deklarate Aleanca për Serbinë.

Bojkotimi nuk pritet të pengojë punën e legjislaturës, ku partia qeverisëse e Vuçiçit (Partia Përparimtare Serbe) dhe aleatët e saj socialistë kontrollojnë 160 nga 250 vendet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!