"Ai po i filmonte të gjithë", sulm me armë në depon prodhuese, mes të plagosurve 4 policë

Premte, 15 February 2019 22:51

Katër oficerë policie dhe civilë të shumtë janë plagosur nga të shtënat me armë në një depo prodhuese në Ilinois, 65 km në periferi të Çikagos.

Sulmuesi, ende i paidentifikuar, u kap rreth një orë pas hapjes së zjarrit në depon e kompanisë Henry Pratt në Aurora.

Raportet paraprake bëjnë me dije se shumë njerëz janë qëlluar duke përfshirë katër oficerë policie para se agresori të largohej dhe të rrëzohej.

Mbetet e paqartë nëse ai është gjallë apo është plagosur.

Sipas dëshmitarëve, ai është një punonjës i cili ecte poshtë magazinës, duke gjuajtur 'të gjithë' me një pistoletë.

Një dëshmitar tha se mbërriti në orën 7 të mëngjesit, ashtu si çdo ditë tjetër. Ai hapi zjarr në magazinë rreth orës 1.40.

Henry Pratt është një kompani prodhuese e valvulave të ujit, një nga më të mëdhatë në vend.

Një dëshmitar tregoi: Njëri nga djemtë u ngjit në zyrë, ai tha se ky person po xhironte dhe vraponte poshtë duke qëlluar. Dëgjova më shumë të shtëna dhe pastaj u largua nga ndërtesa".

Daily Herald në Illinois raporton se katër prej të plagosurve janë policë dhe se civilë të shumtë janë lënduar, por policia ende nuk ka konfirmuar numrin.

Gazeta raporton se shumë njerëz janë paraqitur për ndihmë në spitalin Advocate Good Samaritan.

Magazina është pranë disa shkollave dhe një universiteti. Shkollat janë vendosur në bllokim.

Nuk dihet ende nëse sulmuesi hapi zjarr përpara se policia të vinte në vendin e ngjarjes apo filloi kur autoritetet ishin atje.

Departamenti i policisë konfirmoi të shtënat të premten pasdite në një postim ne twitter.

"Ne kemi një incident me armë zjarri. Ju lutemi të shmangni zonën".

Henry Pratt është një kompani prodhuese e valvulave të ujit.

Një dëshmitar që punon pranë i tha Fox News: "Ne kemi dëgjuar rreth tre ose katër të shtëna".

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!