Venezuelë, mijëra vullnetarë presin ndihmën humanitare

Hënë, 18 February 2019 11:49

Mijëra vullnetarë venezuelianë po përgatiten sot për të pritur në kufi ndihmën humanitare të grumbulluar në Kolombi, Brazil dhe në Curaçao me rrezikun e një sprove force me ushtrinë besnike të Nicolas Maduros.

Në këtë shtet i përfshirë në krizën ekonomike, ndihma emergjente është në qendër të përballjes mes opozitarit Juan Guaido, i njohur si president i përkohshëm nga rreth pesëdhjetë shtete dhe kreut të shtetit venezuelian, sipas së cilit ndihma nuk është gjë tjetër veçse një pretekst për një ndërhyrje ushtarake të SHBA-së.

Të shtunën, disa mijëra mbështetës të Juan Guaido u mblodhën në Los Cortijos, në verilindje të Karakasit, për t’u regjistruar në listat e vullnetarëve të gatshëm për të marrë pjesë në ”ortekun humanitar” të kërkuar nga kryetari i Parlamentit.

Sipas tij, 600 000 persona janë regjistruar deri tani vullnetarë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!