Përleshje vdekjeprurëse nga protestat në Venezuelë

Diel, 24 February 2019 09:10

Përleshjet vdekjeprurëse shpërthyen në qytetet kufitare në Venezuelë të shtunën, pasi presidenti Nikolas Maduro urdhëroi pengimin e ndihmave humanitare nga Kolumbia dhe Brazili.

Trupat ushtarake qëlluan me gaz lotsjellës dhe plumba gome mbi protestuesit, thotë grupet e të drejtave të njeriut thonë. Të paktën dy vetë u vranë.

Maduro i sheh ndihma si kërcënim për sigurinë.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompey dënoi sulmet ndaj civilëve, për të cilët ai fajësoi "banditët e Maduro-s".

"Përcjellim ngushëllimet tona më të thella për familjet e dy viktimave që humbën jetën nga këto akte kriminale. Ne u bashkohemi kërkesës së tyre për drejtësi", shkruan ai në Twitter.

Z. Pompeo gjithashtu përshkroi djegien e disa prej ndihmave si "të pështirë".

Modifikuar më Diel, 24 February 2019 08:01

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!