Kompanitë prodhuese amerikane janë në momentin e tyre më të mirë

Diel, 24 February 2019 18:43

Ngadalësimi i planeve të Foxconn për të prodhuar televizorë në Wisconsin është kompensuar nga lajme të tjera, edhe më të mira

Udhëtimi i dikurshëm në rrugët e ngushta të fshatit Wisconsin nuk kishte asgjë të veçantë. Ju do të vinit re një fermë që kultivonte kunguj, një tjetër fermë të çuditshme në pamje dhe një hambar gjigant në ngjyrë të kuqe, shkruan The Economist.

Por nëse ju do ta vizitonit atë në ditët e sotme do të përballeshit me ndërtimin e një fabrike të re, në këtë cep të Midwest. Vendi ku dikur mbaheshin pulat është zëvendësuar sot me gjigantin nga Tajvani, Faxconn, i njohur në botë për përvojën në montimin e pjesëve të iPhone-ve.

Kur kjo kompani prezantoi në vitin 2017 planet për të ndërtuar një fabrikë gjigante për prodhimin e televizorëve të cilësisë së lartë, shumë e pritën me gëzim këtë lajm, përfshirë këtu edhe Presidentin, Donald Trump, i cili ishte i pranishëm në ceremoninë nisjes së projektit vitin e kaluar. Prodhuesit e elektronikës e kanë braktisur Amerikën kohë më parë dhe e kanë zëvendësuar atë me shtete më të lira, ku mund të përmendim këtu veçanërisht Kinën.

Për këtë arsye, investimi u vlerësua dhe u konsiderua si pika e kthesës në këtë drejtim. Pasi mori premtimin për një subvencionim prej mbi 4 miliardë dollarësh nga Wisconsin, Foxconn u zotua se do të hapë 13,000 vende pune, shumica prej të cilave në sektorin e montimit, me një pagesë mesatare vjetore prej 54,000 dollarësh. Por ajo që Foxconn do të bëjë në këto zona të thella, mbetet pikëpyetje për shumë njerëz. Kompania ka zbuluar se është vështirë që të arrijë të punësojë mijëra vetë nga Midwesti, të cilët të bien dakord të punojnë me orë të zgjatura në një vend pune që ka lodhje të madhe dhe mbi të gjitha, kundrejt një pagese relativisht të ulët.

Ditët e fundit, Presidenti Trump ndërhyri personalisht për të bindur bosin e Foxconn, Terry Gou, që të mos tërhiqej. Megjithatë, Foxconn ka reduktuar planet e prodhimit masiv dhe sipas një personi të brendshëm të kompanisë, ajo do të prodhojë vetëm sasi të përcaktuara të produkteve me cilësi të lartë. Në lidhje me hapjen e vendeve të reja të punës, kompania nuk i ka tërhequr premtimet e bëra, megjithëse vëzhguesit dyshojnë se ajo do të jetë në gjendje që të punësojë në shkallën e parashikuar fillimisht. Në pamje të parë, ndryshimi i qëndrimit të Foxconn konfirmon se industria e prodhimit amerikan është në telashe.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!