×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 47

Sulm terrorist në dy xhami, 49 të vdekur dhe mbi 20 të plagosur rëndë. Katër të arrestuar

Premte, 15 Mars 2019 10:03

Të paktën dyzet persona janë vrarë dhe më shumë se 20 janë plagosur rëndë në një sulm me armë mbi dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

Numri i të plagosurve i ka kapërcyer 50. 

Kryeministri i Zelandës së Re, Jacinda Ardern, i përshkroi incidentet si një sulm terrorist dhe si “një nga ditët më të errëta” të vendit.

Tre burra dhe një grua janë në paraburgim, tha oficeri i lartë i policisë, Mike Bush, por paralajmëroi se shumë të dyshuar mund të jenë të lirë.

Dëshmitarët treguan se tre burrat dhe gruaja kanë hapur zjarr njëkohësisht në dy xhamitë e qytetit.

Ngjarja ndodhi rreth orës 03:00 me orën lokale.

Raporti i parë i një sulmi erdhi nga xhamia e Al Noor, e vendosur në qendër të Christchurch përgjatë Deans Avenue, përballë Hagley Park.

Agresori vuri në shënjestër dhomën e lutjeve të meshkujve në xhami, pastaj u zhvendos në dhomën e grave.Kryeministri i Australisë Scott Morrison tha se një nga të arrestuarit ishte një qytetar australian.

Ai e përshkroi sulmuesin e dyshuar si një “terrorist të dhunshëm ekstremist të krahut të djathtë”.

Një nga agresorët ka filmuar edhe pamjet e sulmit dhe i ka lëshuar në rrjetet sociale.

Një numër xhamish në Zelandën e Re janë mbyllur për arsye sigurie, ndërsa alarmi është ngritur edhe në Australi.

Mediat raportojnë se bëhet fjalë për një akt ekstrem kundër emigrantëve dhe në mënyrë specifike të myslimanëve, që përfaqësojnë 1,1% të popullsisë në Zelandën e Re. 

Modifikuar më Premte, 15 Mars 2019 10:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Aktualitet

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Policia e qarkut të Gjirokastrës gjatë 24 orëve të fundit ka vënë në pranga katër persona, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale. Dy persona nga Memaliaj janë vënë në...

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Politikë

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka përsëritur rezervat e tij që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të përfshijë edhe ndryshimin e kufijve. Në një intervistë dhënë gazetës podgoricase...

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Globi

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme. Më shumë se 1,260 miliardë euro të destinuara për 28 shtetet e Bashkimit Europian u zhdukën në tetë vjet, mes...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!