Video/ ‘E ndihmova një të plagosur të fliste me gruan në telefon, vdiq vetëm pas pak minutash’

Premte, 15 Mars 2019 20:32

Një dëshmitare e ngjarjes së tmerrshme që ka tronditur të premten Zelandën e Re, ka rrëfyer me lot në sy të gjithë terrorin që kishte përjetuar.

Ajo ka treguar se si në një moment e ka parë një person të plagosur të shtrirë në rrugë i cili po përpiqej të telefononte gruan e vet për t’i ardhur në ndihmë.

66 vjeçarja tregon se si ia kishte marrë telefonin, dhe i kishte treguar gruas së personit të plagosur që burri i saj ishte plagosur.

“ Ia morra telefonin dhe i thash gruas së tij, që burri juaj është plagosur jashtë ndërtesës së Xhamisë. Por mos eja këtu tek “Deans Avenue” sepse është rrezik, por shko drejt në spital dhe prite atje”, ka rrëfyer ajo.

Më pas tregon për përpjekjet që kishte bërë për ta mbajtur në jetë personin e plagosur, megjithatë fatkeqësisht tregon se në momentin që e kishte kaluar rrugën ai kishte ndërruar jetë.

“I thash se nuk do të duhej të dorëzohej, sepse gruaja e tij ishte duke e pritur në spital. U përpoqëm ti jepnim ndihmë, por djali i gjorë ndërroi jetë sapo e kaluam rrugën, Nuk e kisha menduar se do të përjetoja diçka. Unë jam 66 vjeçare dhe nuk e kisha besuar së do të përjetoja diçka si kjo, të paktën jo në Zelandën e Re”, ka thënë ajo me lot në sy.

Teksa gazetari i thoshte se për këtë akt ajo ishte një heroinë, ajo nuk pranon, dhe me lot në sy thotë se do të kishte mundur të bënte diçka më shumë. Nga sulmi terrorist në dy Xhamitë në Zelandë të Re kanë mbetur të vdekur 49 persona ndërsa dhjetëra të tjerë janë plagosur. Për një ngjarje të tillë makabër kanë reaguar edhe liderët botërorë, përfshirë edhe udhëheqësit e institucioneve të Republikës së Kosovës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Kulturë

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Është në vlugun e punëve për realizimin e filmit të metrazhit të gjatë “Unë dhe Millosheviqi”, me skenar dhe regji të Arben Kastratit. Në një intervistë të dhënë për KultPlus...

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!