Administrata Trump të tjera sanksione ndaj Rusisë për incidentin në Krime

Premte, 15 Mars 2019 22:11

Uashingtoni ka vendosur një sërë sanksionesh të reja mbi Rusinë mbi veprimet “të pajustifikuara” gjatë një incidenti detar nëntorin e kaluar në ngushticën Kerch pranë Krimesë, kur tre anije ukrainase hynë në ujërat territoriale të Rusisë.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së përfshiu gjashtë persona dhe tetë entitete në përditësimin e tij të së premtes të “Caktimeve të lidhura me Ukrainën dhe Rusinë”. Zëvendësdrejtori i Shërbimit të Gardës Kufitare Ruse, i cili është nën komandën e Shërbimit Federal të Sigurisë Federale (FSB), si si dhe kreu i shërbimit FSB-së në Krime dhe Sevastopol janë midis individëve të sanksionuar.

Lista e entiteteve përbëhet nga tetë ndërmarrje që lidhen me industrinë e ndërtimit të anijeve dhe veprojnë si kontraktorë të mbrojtjes të Rusisë, duke përfshirë një prodhues të motorëve në Shën Petersburg, disa fabrika të ndërtimit të vendosura si në Krime ashtu edhe në Rusinë kontinentale dhe kompanitë që prodhojnë pajisje hidroakustike dhe automatikë për anije.

Sanksionet u vendosën mbi “sulmin e pajustifikuar të 25 nëntorit ndaj tre anijeve të Ukrainës pranë ngushticës Kerch”, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Kulturë

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Është në vlugun e punëve për realizimin e filmit të metrazhit të gjatë “Unë dhe Millosheviqi”, me skenar dhe regji të Arben Kastratit. Në një intervistë të dhënë për KultPlus...

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!