OKB: Mbi 12 mijë refugjatë kanë hyrë në Evropë në 2019

Saturday, 13 Prill 2019 10:10

Agjencia e migrimit e Kombeve të Bashkuara (OKB) njoftoi se 12.546 emigrantë të parregullt dhe refugjatë kanë arritur në Evropë nga deti që nga fillimi i vitit 2019. Gjithashtu 407 emigrantë janë zhdukur në det këtë vit, sipas raportit të publikuar nga Organizata Ndërkombëtare për Migrim (IOM).

Gjatë periudhës së njëjtë në vitin e kaluar, 16.218 refugjatë dhe emigrantë kanë hyrë në Evropë dhe 558 të tjerë u mbytën në Detin Mesdhe.

Numri i personave që kanë arritur në Spanjë dhe Greqi mes 1 janarit dhe 10 prillit është 5.880 për secilin vend. Numri i personave të ardhur në Itali është shumë më i ulët (551 nga 6.894 gjatë periudhës së njëjtë vitin e kaluar), Malta 246 persona dhe Qipro 177 persona.

IOM dhe UNICEF më herët gjatë ditës shfaqën shqetësime për situatën e 62 emigrantëve dhe refugjatëve të shpëtuar më 3 prill nga anija Alan Kurdi, që drejtohet nga organizata joqeveritare gjermane “Syri i detit”.

“Agjencitë riafirmojë prioritetin absolut për shpëtimin e jetëve në det dhe garantimin e zbarkimit të sigurt dhe në kohë”, thuhet në një kumtesë të përbashkët.

“Situata në Libi e bën absolutisht të nevojshme formimin e mekanizmave të zbarkimit që janë të parashikueshme dhe në përputhje me të gjitha konventat ndërkombëtare, ndër të cilat vendi i Afrikës së Veriut nuk mund të konsiderohet si port i sigurt”, tha IOM.

Në ditët e fundit, dy gra janë zbarkuar nga një anije për probleme shëndetësore, konfirmoi përfaqësuesi i IOM-it në Itali, Flavio Di Giacomo.

Rreth 30.510 emigrantë humbën jetën në periudhën mes viteve 2014 dhe 2018 gjatë udhëtimit të vështirë për në Evropë, thuhet në një raport të OKB-së të publikuar në muajin janar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Politikë

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Nga Halil Teodori Situata politike në Shqipëri ka hyrë në një fazë kritike. Palët e përfshira sa vijnë dhe potencojnë frontet e përballjeve. Asnjë rreze shprese nuk ka për kompromis. Shteti...

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Aktualitet

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete sot pasdite në qytetin e Korçës. I moshuari është identifikuar si Y.Muja. Policia dhe grupi hetimor ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë...

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

Aktualitet

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

PDIU përmes një deklarate për mediat është shprehur e shqetësuar për situatën e fundit politike në vend. Ajo thekson se Shqipëria po rrëshqet me shpejtësi drejt një situate dramatike. Mes tjerash...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!