Shtetet e Bashkuara kërkon përshpjetimin e rrjetit 5G

Hënë, 15 Prill 2019 08:35

Administrata Trump zbuloi të premten planet e saj për të përshpejtuar instalimin e rrjetit 5G, përfshirë premtimin e miliarda dollarëve për t’i dhënë akses zonave rurale më të izoluara për të komunikuar në mënyrë shumë të shpejtë.                                                                                                                                                                                                                                                                                    ”Rrjeti i ri 5G do të përmirësojë jetën e amerikanëve në shumë sfera’’, premton drejtuesi i agjencisë federale rregullatori i komunikimeve (FCC) Ajit Pai, në Shtëpinë e Bardhë.

FCC-ja njoftoi hapjen e tenderave për rrjetin e ri dhe premtoi një fond prej 20,4 miliardë dollarë për të pajisur këtë dekadë me rrjete super të shpejta zonat rurale që për shkak të territorit të pafund të SHBA-së kanë një akses të kufizuar ose nuk kanë fare akses në internet.

‘’Nga bujqësia precize tek sistemet inteligjente të transportit duke kaluar tek telemjekësia dhe më gjerë, ne duam që amerikanët të jenë përfituesit e parë të këtij revolucioni të ri dixhital, duke i mbrojtur inovatorët dhe qytetarët tanë. Ne nuk dëshirojmë që amerikanët e provincave të jenë të anashkaluar’’, përfundon Pai.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpërthim në Siri, vdesin 15 persona

Globi

Shpërthim në Siri, vdesin 15 persona

15 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë i një shpërthimi të ndodhur në qytetin Idlibit në veriperëndim të Sirisë. Tre ndërtesa në qytetin e Jisr al-Shughour u shkatërruan nga shpërthimi...

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut marrin jetën e 60 personave në Afrikën e Jugut

Globi

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut marrin jetën e 60 personave në Afrikën e Jugut

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Afrikën e Jugut kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 60 personave. Mes viktimave është dhe një foshnje gjashtë muajshe e disa fëmijë të vegjël. Më...

Ja si do jetë moti deri në fundjavë në Shqipëri

Aktualitet

Ja si do jetë moti deri në fundjavë në Shqipëri

Grimcat e rërës në ajër, por dhe reshjet e shiut të shoqëruara me baltë në vendin tonë pritet të jenë të pranishëm deri në fund të javës. Meteorologia Adiola Bani shpjegon...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!