Shtetet e Bashkuara kërkon përshpjetimin e rrjetit 5G

Hënë, 15 Prill 2019 08:35

Administrata Trump zbuloi të premten planet e saj për të përshpejtuar instalimin e rrjetit 5G, përfshirë premtimin e miliarda dollarëve për t’i dhënë akses zonave rurale më të izoluara për të komunikuar në mënyrë shumë të shpejtë.                                                                                                                                                                                                                                                                                    ”Rrjeti i ri 5G do të përmirësojë jetën e amerikanëve në shumë sfera’’, premton drejtuesi i agjencisë federale rregullatori i komunikimeve (FCC) Ajit Pai, në Shtëpinë e Bardhë.

FCC-ja njoftoi hapjen e tenderave për rrjetin e ri dhe premtoi një fond prej 20,4 miliardë dollarë për të pajisur këtë dekadë me rrjete super të shpejta zonat rurale që për shkak të territorit të pafund të SHBA-së kanë një akses të kufizuar ose nuk kanë fare akses në internet.

‘’Nga bujqësia precize tek sistemet inteligjente të transportit duke kaluar tek telemjekësia dhe më gjerë, ne duam që amerikanët të jenë përfituesit e parë të këtij revolucioni të ri dixhital, duke i mbrojtur inovatorët dhe qytetarët tanë. Ne nuk dëshirojmë që amerikanët e provincave të jenë të anashkaluar’’, përfundon Pai.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mohimi dhe glorifikimi i krimeve të luftës pengojnë pajtimin

Globi

Mohimi dhe glorifikimi i krimeve të luftës pengojnë pajtimin

Këshilli i Sigurimit informohet një herë në gjashtë muaj nga Mekanizmi i mbetur nga Gjykatat Ndërkombëtare, IMRCT. Kësaj herë vend të rëndësishëm zuri dënimi i mohimit dhe glorifikimit të krimeve...

Terrorizuan fshatin Rrushkull, kapen dy adoleshentë që qëlluan me armë zjarri

Aktualitet

Terrorizuan fshatin Rrushkull, kapen dy adoleshentë që qëlluan me armë zjarri

Dy adoleshentë janë arrestuar nga policia e Manzës, pasi gjatë natës qëlluan me armë zjarri në ajër, duke terrorizuar edhe banorët. Policia thotë se në pranga u vunë shtetasit K.N., 18...

Temperatura rekord në SHBA

Globi

Temperatura rekord në SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanada do të përfshihen nga temperaturat e larta duke bërë që rreth 200 milion persona të preken nga vala e të nxehtit. Në Kanada...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!