Ky është shteti i vetëm që nuk ka internet

Premte, 26 Prill 2019 09:36

Një ndalesë totale për mediat sociale filloi në mars të vitit 2018 pasi reformat për kushtetutën hynë në fuqi. Reformat lejojnë presidentin e tanishëm të Çadit, Idriss Deby, që të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2033, kur të jetë 81 vjeç.

Shteti i Çadit tanimë ka hyrë në ditën e 365-të pa internet. Deby ka qenë në pushtet që nga viti 1990 dhe më parë kishte premtuar që do kufizonte mandatet e udhëheqësve në shtetin që ai drejton.

Shteti afrikan është i prekur shumë nga konfliktet. Shteti në Afrikën qendrore ka pasur një të kaluar të trazuar me shumë konflikte fetare dhe etnike, ngjarje që kanë shkaktuar luftëra civile në kohë të ndryshme që kur vendi fitoi pavarësinë nga Franca në vitin 1960.

Rënia e internetit ka ndikuar edhe në ekonominë e vendit pasi pengon shumë kompani. Konsiderohet që nga 15 milionë banorë që ka vendi, 6 milionë jetojnë në varfëri

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!