Italia del nga recesioni, shënon rritje në tremujorin e parë të 2019

Tuesday, 30 Prill 2019 22:37

Italia doli nga recesioni në tremujorin e parë 2019, duke shënuar një rritje ekonomike prej 0,2% të PBB-së, sipas të dhënave paraprake të publikuara sot nga instituti kombëtar i statistikave (Instat).

Produkti i Brendshëm Bruto regjistroi një rënie prej 0,1% si në tremujorin e tretë ashtu edhe në tremujorin e katërt 2018, duke sinjalizuar në këtë mënyrë për një recesion teknik.

Italia ishte i vetmi vend i eurozonës në një situatë të tillë.

Ky rikthim në këtë rritje shumë të ulët ekonomike ishte i pritshëm që prej publikimit më 10 prill të shifrave të prodhimit industrial.

Ky i fundit u rrit me 0,8% në muajin shkurt, pas një rritjeje prej 1,9% në janar, që i jep fund katër muajve të njëpasnjëshëm me rënie.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!