Pas përleshjeve të djeshme në Venezuelë, Guaido tjetër thirrje sot

E mërkurë, 01 May 2019 09:02

Juan Guaido ka bërë thirrje që mbështetësit e tij të dalin përsëri në rrugët e Venezuelës sot, pas një përleshjeve të dhunshme të martën.

Presidenti Nicolas Maduro, të cilin kreu i opozitës po përpiqet ta rrëzojë, mbetet sfidues përkundër protestave.

Në një fjalim televiziv ai përshkroi mbështetësit e Guaido si një "grup të vogël", plani i të cilit kishte dështuar. Ndërkohë, administrata amerikane pretendon se Maduro ishte gati të udhëtojë për në Kubë për t'i shpëtuar trazirave. "Ata kishin një aeroplan në pista, dhe ai ishte gati të largohej këtë mëngjes [të martën], siç e kuptojmë. Rusët treguan se ai duhet të qëndrojë", tha sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo për CNN.

Zyrtarët e lartë amerikanë gjithashtu thanë që tre figura të rëndësishme në qeverinë e Maduro kishte rënë dakord që presidenti duhej të largohej nga vendi, por më vonë u kthye prapa.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shteteve të Bashkuara John Bolton tha se këto shifra thuhet se përfshinin Sekretarin e Mbrojtjes Vladimir Padrino - i cili që atëherë riafirmoi mbështetjen e tij dhe u shfaq pranë Maduro në fjalimin e tij televiziv.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!