Francezët djegin Parisin, duan rroga më të larta dhe taksa më të ulëta

E mërkurë, 01 May 2019 17:16

Mijëra protestues shumica jelekverdhë, kanë mbushur rrugët e Parisit në këtë 1 Maj duke demonstruar kundërshtimin për të drejtat e punëtorëve dhe pakënaqësitë me taksat e larta dhe rrogat e ulta.

Në këtë mënyrë e shënojnë parizjenët 1 Majin. Autoritetet paralajmëruan me herët për mundësinë e tensionimit të situatës pasi krerët e lëvizjes së jelekverdhëve e refuzuan të zemëruar paketën e uljes së taksave të propozuar nga Emmanuel Macron.

Ndërkohë, themeluesi i Frontit Nacional Antiemigracionit, Jean-Marie Le Pen, ashtu siç bën prej vitesh në këtë ditë, vendosi një kurorë me lule poshtë statujës së Zhan Darkes, ndërsa tërheq vëmendjen dhe një herë tek ndjenjat nacionaliste.

Ditën e punëtorëve, mijëra filipinas e pritën me protesta dhe djegien e një kukulle gjigante, shëmbëlltyre të presidentit Rodrigo Duterte. Tubuesit shprehën pakënaqësinë e tyre me impaktin e politikave të tij ekonomike mbi shtresën e varfër të vendit.

“Do të vazhdojmë t`i bëjmë thirrje kësaj qeverie që të na garantojnë një rrogë dhe një jetesë të arsyeshme, jo vetëm ne mësuesve, por të gjithë punëtorëve të këtij vendi, në mënyrë që të arrijmë t`i mbijetojmë inflacionit në rritje”, tha Alex Legaspi, protestues.

Të organizuar nga grupet sindikaliste dhe aktivistë, njerëzit mbushën sheshin qendror të Seulit me thirrjet për përmirësimin e kushteve të punës. Në do të vazhdojmë të luftojmë për të drejtat tona të punës derisa t`i arrijmë ato, tha për Al Jazeerën njëri prej pjesëmarrësve në tubim. Presidenti liberal Mun Xhae Inka ka propozuar një axhendë miqësore për punëtorët, e cila redukton orët e gjatë të punës dhe zgjidh problemet e pabarazisë së pagave, por shumë prej zotimeve të tij nuk janë vënë ende në jetë.

Në Turqi, protestat në sheshin Taksim të Stambollit morën kthesë të dhunshme e gati 20 vetë përfunduan në prangat e policisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!