SHBA do të bëjë luftë në Venezuelë? Ja çfarë thotë ushtria

E mërkurë, 01 May 2019 21:12

Pavarësisht deklaratave disi të ashpra nga politikanët në SHBA, teksa Mike Pompeo deklaroi se Amerika edhe mund të ndërhyjë ushtarakisht në Venezuelë nëse do të duhej, duket se ushtria nuk ndan të njëjtin mendim.

Ushtria amerikane duket se nuk është gati dhe nuk ka dhënë asnjë lloj urdhëri për të luftuar në Venezuelë. Rusia nga ana tjetër tha se “do të ishte një gabim fatal i Uashingtonit në rast se hyn në shtetin e Venezuelës, për shkak se hyn në një shtet të pavarur dhe shkel të drejtat ndërkombëtare”.

SHBA, edhe pse ushtarakisht nuk është ndërhyrë dhe duket se vetëm plani final do ta bënte këtë gjë, po e ndjek situatën nga afër.

I pyetur nëse ushtria amerikane mund të ndërhyjë në Venezuelë, Kathryn Wheelbarger, ndihmës sekretari i mbrojtjes për çështjet e sigurisë ndërkombëtare, tha:

“Ne natyrisht gjithmonë rishikojmë opsionet e disponueshme dhe plani për rastet e paparashikuara. Mirëpo, për momentin urdhër për ndërhyrje në Venezuelë nuk ka”.

Modifikuar më E mërkurë, 01 May 2019 21:15

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!