Miratohet ligji: Mësuesit të mbajnë armë në klasë

E mërkurë, 01 May 2019 21:58

Legjislacioni i Floridas miratoi të mërkurën një projekt-ligj që lejon mësuesit të mbajnë armë në klasë, duke kanalizuar një program të nisur pak kohë më parë, me qëllim parandalimin e masakrave nëpër shkollat e kësaj zone në Amerikë.

Dhoma e Përfaqësuesve e Floridas votoi me 65 vota “pro” dhe 47 “kundër” p[as një debati prej 2 ditësh për këtë çështje, raporton “Reuters”. Guvernatori republikan Ron DeSantis pritet të nënshkruajë ligjin, aq me rëndësi për të mbajtur qetësi publike.

Më 14 shkurt 2018, një ish-student i armatosur me një pushkë gjysmë-automatike hapi zjarr në Marjory Stoneman Douglas High School në Parkland, Florida, duke vrarë 17 vetë dhe duke plagosur 17 të tjerë.

Presidenti amerikan Donald Trump dhe Shoqata Kombëtare e Armëve argumentuan se një mësues i armatosur mund të parandalojë masakra të tilla me kaq shumë viktima e perona të plagosur.

Modifikuar më E Enjte, 02 May 2019 10:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!