Akuzohen se vranë 2 gra skandinave, 23 burra në gjykatë në Marok

E Enjte, 02 May 2019 17:54

Njëzetë e tre burra nga Maroku, disa me shtetësi edhe spanjolle e zvicerane janë paraqitur në një gjykatë në Rabat, nën akuza që kanë të bëjnë me vrasjen e dy grave skandinave dhe terrorizëm. Burrat janë paraqitur në një gjykatë antiterroriste.

Louisa Vesterager Jespersen, 24 vjeç, nga Danimarka dhe Maren Ueland, 28 vjeç, nga Norvegjia janë gjetur të vdekura në dhjetor në afërsi të fshatit maroken Imlil, pranë Toubkal, majës më të lartë të Afrikës së Veriut. Katër nga të akuzuarit kishin premtuar besnikëri ndaj Shtetit Islamik në një video të bërë tri ditë përpara gjetjes së trupave, raporton “Reuters”.

Zëdhënësi i policisë së Marokut Boubaker Sabik tha se 4 persona janë të dyshuar kryesor për vrasjen e dy grave nga Skandinavia dhe se ata kanë vepruar si “ujqër të vetmuar”. Saad Sahli, një avokat mbrojtës, tha se të katër ishin akuzuar për formimin e bandave të kriminelëve për të shkaktuar dëm serioz ndaj rendit publik dhe për trajnimin e njerëzve për t’u bashkuar me një lëvizje terroriste.

Të pandehurit e tjerë u arrestuan më vonë si pjesë e një rrjeti personash të dyshuar për krijim të një organizate terroriste. Sahli tha se të pandehurit e tjerë ishin akuzuar për lavdërimin e terrorizmit. Gjyqi po mbahet në një gjykatë kundër terrorizmit në kryeqytetin Rabat. Maroku ka izoluar terrorizmin e ISIS dhe organizatave të tjera, teksa sulmi i fundit ka ndodhur më 2011 kur 17 vetë u vranë në bombardimin e një restoranti në Marrakech. Maroku ka shkatërruar më shumë se 200 qeliza të ISIS në vetëm pak vjet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!