Luftë në Gaza, palestinezet lëshojnë 430 raketa, Izraeli sulm masiv

Diel, 05 May 2019 15:55

Konflikti në rripin e Gazës vijon të përshkallëzohet pas sulmeve me raketa që konsiderohen më intensivet e kohëve të fundit.

Militantët palestinezë kanë leshuar të paktën 430 raketa në drejtim të Izraelit jugor.

Ushtria izraelite raporton se shumica e raketave janë shkatërruar nga sistemi mbrojrës por pavarësisht kësaj një person ka humbur jetën.

Kryeministri Benjamin Netanjahu njoftoi se kishte urdhëruar ushtrinë të kundërpërgjigjet me sulme masive mbi elementët terroristë në Rripin e Gazës dhe të përforcojë trupat me tanke, artileri dhe forcat e këmbësorisë.

Tensionet izraelito-palestineze kanë qenë të larta që nga marsi i vitit 2018, kur palestinezët filluan protestat masive të quajtura Marshi i Madh i Kthimit në kufirin e Gazës.

Që nga fillimi i protestave, rreth 300 protestues palestinezë jane vrarë dhe mbi 17,000 u plagosën në përleshjet me forcat izraelite të sigurisë.

Intesnsiteti i protestave ka rënë ndjeshëm nga muaji i kaluar për shkak të faktit se palët në konflikt kanë arritur, me ndërmjetësimin e Egjiptit dhe Kombeve të Bashkuara, të bien dakord për një armëpushim të përkohshëm me qëllim nisjen e bisedimeve.

Por tensionet u rritën për shakak të dyshimeve nga Hamasi se Izraeli po e vonon implementimin e armëpushimit të dakordesuar.

Modifikuar më Diel, 05 May 2019 15:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!