Edhe NATO kundër Turqisë

Tuesday, 07 May 2019 08:16

Turqia do të ndeshet me pasoja nëse dislokon sistemin rus të mbrojtjes raketore, S-400. Këtë herë paralajmërimi vjen nga sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Gjithashtu aleanca shqetësohet edhe për pretendimet e Turqisë në Mesdheun Lindor.

Pavarësisht se është përpjekur të qëndrojë larg mosmarrëveshjeve midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, paralajmëroi për pasoja ndaj Ankarasë, nëse dislokon sistemin rus të mbrojtjes raketore, S-400.

Duke folur në Ankara pas një takimi me ministrin e Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu, Stoltenberg-u tha se NATO-ja nuk do të dëshironte që aleatët t’i vendosin sanksione njëri tjetrit.

Uashingtoni thotë se sistemi raketor S-400 nuk është në përputhje me pajisjet e NATO-s dhe mund të komprometojnë avionët luftarakë të modelit F-35 të prodhuar nga Lockheed Martin.

Stoltenberg-u paralajmëroi për sanksione të mundshme nga Uashingtoni, nëse Ankaraja përparon marrëveshjen me Rusinë.

Turqia, një blerës dhe një partner në prodhimin e avionëve F-35, pretendon se sistemi kundërajror S-400 dhe avionët amerikanë nuk do ta ndikojnë njëri-tjetrin, si dhe është zotuar të mos e braktisë marrëveshjen me Rusinë.

Zyrtarët turq kanë propozuar gjithashtu formimin e një grupi të përbashkët pune me Uashingtonin për të vlerësuar ndikimin e sistemit S-400, por ende nuk kanë marrë një përgjigje.

Një tjetër çështje për të cilën NATO-ja qëndron midis Turqisë nga njëra anë dhe ShBA-së e BE-së nga ana tjetër, është ajo e shpimeve për kërkimin e gazit në zonën ekskluzive ekonomike të Qipros.

Gjatë takimit me sekretarin Stoltenberg, presidenti Tayyip Erdogan, i bëri thirrje aleancës që të mbështesë të drejtat e Turqisë në Mesdheun Lindor.

Turqia dhe qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Qipros kanë mosmarrëveshje për juridiksioni e zbulimit të gazit në det./oranews

Modifikuar më Tuesday, 07 May 2019 11:52

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!