Prej 16 vitesh në arrati, arrestohet ish-lideri i organizatës ETA

E Enjte, 16 May 2019 12:36

Pas më shumë se 16 vitesh në arrati, ish-lideri i organizatës separatiste baske, ETA Josu Ternera u arrestua në orët e para të mëngjesit të sotëm në Sallanches në Alpet franceze", tha ministria  e Brendshme spanjolle.

Ternera, emri i plotë i të cilit është Jose Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea, ishte shefi politik i organizatës, ETA.

Në vitin 2011, ETA njoftoi fundin e luftës së saj të armatosur për pavarësinë e rajonit të Baske që përfshin pjesë të Spanjës verilindore dhe të Francës jugperëndimore. Armët e saj u dorëzuan në vitin 2017 dhe u shpërbë në maj 2018.

Në mënyrë të veçantë, 68-vjeçari Ternera kërkohet në lidhje me një sulm të vitit 1987 në qytetin spanjoll të Saragozës nga grupi separatist bask që vrau 11 persona. Ai ishte më i kërkuari në mesin e dhjetëra të ashtuquajtura "etarras" ende në arrati.

ETA, e cila filloi luftën e saj për pavarësinë baske në vitin 1959, vrau më shumë se 800 vetë në më shumë se katër dekada të dhunës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!