Skandali me videopërgjimin në Austri, japin dorëheqjen dhe ministrat

Hënë, 20 May 2019 22:37

Dy ditë më parë kryeministri austriak Sebastian Kurz ka thirrur zgjedhje të parakohëshme dhe ka dhënë dorëheqjen pas largimit të zv.kryeministrit, që i dha fund koalicionit të tij qeverisës.

Kruz ka shkarkuar sot dhe ministrin e Brendshëm Herbert Kickl. Mirëpo me largimin e Kickl, ka reaguar menjëherë partia e ekstremit të djathë ku ai aderonte bashkë me zv.kryeministrin e përfshirë në skandal duke tërhequr nga qeveria gjithë ministrat e tjerë.

Partia e djathtë FPO kishte vënë si kusht, për të mos u tërhequr nga qeveria, paprekshmërinë e ministrit të Brendshëm, Kickl. Po sot residenti Alexander Van der Bellen vendosi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në fillim të shtatorit, pas kërkesës së vetë kancelarit Sebastian Kurz.

Kujtojmë se zv.kryeministri Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën, pasi dy gazetat gjermane, 'Der Spiegel' dhe 'Sueddeutsche Zeitung', publikuan pamje filmike ku ai shfaqej tek i ofronte kontrata shtetërore një investoreje të dyshuar ruse, gjatë një feste në Ibiza të Spanjës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!