Donald Trump largon njeriun që mbështeste ndarjen e Kosovës

Premte, 31 May 2019 15:01

Presidenti i SHBA-së Donald Trump besohet se ka larguar këshilltarin e tij të sigurisë, John Bolton.

Lajmi është bërë i ditur nga gazeta The Washington Post.

 

Por kush është John Bolton?

Këshilltari i Sigurisë së Donald Trump ka qenë njeriu i kontaktuar nga lobistët e Edi Ramës dhe presidentit Serb, Aleksandër Vuçiç në lidhje me planin për ndarjen e Kosovës, shkruan SYRI.net.

Këtij plani i është bashkëngjitur edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Lobimi tek Bolton ka bërë që Rama, Thaçi dhe Vuçiç të pretendonin se kishin mbështetjen e Donald Trump dhe SHBA-së në planin e tyre të ndarjes së Kosovës.

Largimi i John Bolton nga pozicioni i këshilltarit të Trump, ka rrëzuar edhe pretendimet e mbështetjen e tyre.

Kujtojmë këtu se në vitin 1997-1998 John Bolton ka qenë një nga njerëzit që ka kundërshtuar ndërhyrjen ushtarake në Kosovë dhe më pas edhe çlirimin e saj nga forcat e SHBA dhe NATO-s.

Image

© SYRI.net

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!