Pompeo takohet me Merkel, Irani dhe siguria në fokus të diskutimeve

Premte, 31 May 2019 19:39

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, është takuar me sekretarin e jashtëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pompeo, për të diskutuar mbi shumë çështje. Tema që do të diskutohet më së shumti, sipas mediave ndërkombëtare, do të jetë Irani.

Pompeo e filloi udhëtimin e tij pesë ditorë në Evropë të premten, e që takimi me Merkel ishte shtyrë, ku edhe ai pritej që ta kritikojë Gjermaninë për shpenzimet e vogla në ushtri.

Ndër tjera, Pompeo pritet që t’i kërkojë Merkelit që të mos bëjë marrëveshje me kompaninë kineze Huawei, raporton Euronews.

Vizita e tij është aranzhuar më herët gjatë këtij muaji, por u anulua minutave të fundit për shkak të tensioneve me Iranin, një çështje në të cilën Berlini dhe Washingtoni kanë qëndrime të ndryshme.

Pompeo gjithashtu do ta vizitojë Zvicrën, Holandën dhe Britaninë e Madhe.

Duke folur para gazetarëve, Pompeo tha se me Gjermaninë do të diskutohet çështja e shpenzimeve ushtarake dhe kontributin në NATO, duke kërkuar që 2% e buxhetit t’i dedikohet ushtrisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!