Presidenti Trump, mbërrin në Britaninë e Madhe, nis vizita shtetërore 3-ditore

Hënë, 03 June 2019 09:31

Presidenti i SHBA, Donald Trump, mbërriti në orën 9:00 të mëngjesin e së hënës në Britaninë e Madhe për një vizitë zyrtare shtetërore treditore. “Air Force One” u ul në aeroportin Stansted të Londrës.

Trump do të takohet me anëtarët e familjes mbretërore dhe pritet të diskutojë ndryshimet klimaterike si dhe për kompaninë kineze të të teknologjisë, Huawei, gjatë takimeve me kryeministren në ikje Theresa May.

Protesta janë planifikuar të mbahen në të gjithë Britaninë e Madhe gjatë kësaj vizite, si në Londër, Mançester, Belfast dhe Birmingham.

Ndonëse zoti Trump ka folur me admirim për zonjën May, pritet të ketë kundërshti mendimesh gjatë takimeve të tyre, që fillojnë të martën.

Kryeministrja May do të ngrejë problemet e klimës, sipas një zëdhënësi të qeverisë që përsëriti të hënën se Britania e Madhe është e zhgënjyer nga vendimi i SHBA për t’u tërhequr nga marrëveshja e Parisit për Klimën e 2017-ës.

Po ashtu të dy liderët do të diskutojnë për Huawei. SHBA e ka vendosur në listën e zezë, firmën kineze, për çështje sigurie, ndërsa Britania e Madhe mund ta lejojë të mbështesë komponentë “jothelbësorë’ të rrjetit të saj 5G.

Para vizitës, Presidenti amerikan Trump i tha gazetës “Sun” se ai mbështeste liderin e Partisë Konservatore, kandidaturën e Boris Johnson për t’u bërë kryeministri i ardhshëm i Britanisë së Madhe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!