Ceremonia/ Trump dhe Mbretëresha përkujtojnë sot 75-vjetorin e zbarkimit të aleatëve në Normandi

E mërkurë, 05 June 2019 08:58

Presidenti i SHBA, Donald Trump, bashkë me Mbretëreshën do të përkujtojnë sot në Portsmouth, 75-vjetorin e zbarkimit të aleatëve në Normandi në ditën e fundit të vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar.

Theresa May do të presë 15 liderë në nder të operacionit më të madh tokësor, ajror dhe detar në histori. Personalitete nga çdo vend që luftoi në krah të Britanisë së Madhe do të ndjekin ceremoninë. Këto vende kanë nënshkruar një deklaratë për të përkujtuar ngjarjen duke o zotuar se tmerri i paimagjinueshëm i Luftës së Dytë Botërore të mos përsëritet.

Në një  shpallje në kujtim të kësaj date , 16 firmëtarët përfshirë Britaninë dhe SHBA-në, angazhohen të punojnë së bashku për të zgjidhur tensionet ndërkombëtare në mënyrë paqesore.

Ceremonia që shënon zbarkimin e aleatëve në Francën veriore vjen një ditë pasi z. Trump pati një seri takimesh politike si pjesë e vizitës së tij shtetërore.

Modifikuar më E mërkurë, 05 June 2019 12:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!