Katastrofë humanitare në Venezuelë, mbi 4 milionë vetë janë larguar nga vendi

Premte, 07 June 2019 22:11

Përkeqësimi i gjendjes humanitare në Venezuelë ka nxitur largimin nga vendi të mbi katër milionë qytetarëve. Sipas agjencive të Kombeve të Bashkuara, vetëm në shtatë muajt e fundit janë larguar mbi një milion vetë. Ndërkohë kriza ekonomike dhe politike ka sjellë dyfishimin e normave të vdekshmërisë foshnjore.

Mbi katër milionë vetë janë larguar nga Venezuela për shkak të krizës ekonomike dhe humanitare.

Sipas agjencive të Kombeve të Bashkuara, numri i qytetarëve të larguar nga vendi arriti kulmin nga viti 2015, ndërsa në shtatë muajt e fundit janë larguar mbi një milion vetë.

OKB-ja thotë se vendet që janë duke strehuar tani refugjatët venezuelas kanë nevojë urgjente për mbështetje ndërkombëtare. Shumica e refugjatëve është duke u strehuar në Kolumbi dhe në Peru.

Për shkak të krizës ekonomike dhe inflacionit të lartë Venezuela ndeshet me mungesën e furnizimeve bazë, nga ushqimi dhe barnat.

Ndërkohë kriza është thelluar këtë vit për shkak të mosmarrëveshjeve politike dhe protestave të vazhdueshme për të larguar presidentin e kontestuar Nikolas Maduro.

Venezuelasit përbëjnë tani grupin më të madh shoqëror të shpërngulur nga vendi i tyre, vlerëson Organizata Ndërkombëtare për Migracionin. Ndërkohë të dhënat janë edhe për tronditëse për fëmijët.

Sipas UNICEF, rreth 3.2 milionë fëmijë venezuelas, ose një në tre, kanë nevojë për ndihmë humanitare.

Zëdhënësi i agjencisë, Christophe Boulierac, thekson se normat e vdekshmërisë tek fëmijët janë dyfishuar ose 31 vdekje për 1,000 lindje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!