SHBA pezullon taksat ndaj Meksikës, Trump vlerëson masat ndaj emigrantëve

Diel, 09 June 2019 10:05

Presidenti Donald Trump ka pezulluar planet për t’i vënë tarifa Meksikës, duke thënë se autoritetet meksikane janë zotuar të marrin “masa të forta” për të ndalur dyndjen e imigrantëve nga Amerika Qendrore drejt Shteteve të Bashkuara. Tarifat do të hynin në zbatim të hënën. Presidenti e njoftoi vendimin mbrëmë, pas kthimit nga udhëtimi në Evropë.

Në një deklaratë të përbashkët me Departamentin e Shtetit thuhet se Shtetet e Bashkuara “do të zgjerojnë menjëherë” një program për kthimin në Meksikë të azil-kërkuesve, ndërkohë që merren në shqyrtim kërkesat e tyre për azil. Meksika, thuhet në deklaratë, do t’u ofrojë atyre “punë, kujdes shëndetësor dhe arsim” në bazë të marrëveshjes.

Sipas njoftimit të administratës, Meksika ka rënë dakord të marrë “hapa të pashembullt” përshirë dislokimin e forcave të Gardës Kombëtare, sidomos në kufi me Guatemalën, për të forcuar zbatimin e rendit, në mënyrë që të kufizohet vala e imigrantëve.

Presidenti i Meksikës e përshëndeti njoftimin duke ftuar meksikanët të festojnë sot në Tihuana, një qytet në kufi me Shtetet e Bashkuara.

Për momentin marrëveshja eliminon kërcënimin për tarifa ndëshkuese ndaj importeve nga Meksika. Masat ishin kritikuar nga vetë republikanët si të dëmshme për ekonominë, duke rritur çmimet mbi mallra konsumi dhe duke kërcënuar një marrëveshje tregtare mes tre partnerëve të Amerikës së Veriut./VOA

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!