Britania e Madhe nis procedurat për zgjedhjen e kryeministrit të ri

E Enjte, 13 June 2019 13:21

Deputetët konservatorë nisin sot procesin e zgjedhjes së kreut të ri të partisë dhe kryeministrit të ardhshëm të Britanisë së Madhe. Raundi i parë i votimit sekret do të mbahet më vonë në Dhomën e Komunëve dhe rezultatet e para pritet të dalin rreth pasdites. Secili nga 10 kandidatët që nuk arrin të sigurojë të paktën 17 vota do të eliminohet nga gara.

Votime të tjera do të mbahen javën e ardhshme, dhe dy kandidatët me më shumë mbështetje do të përballen në një balotazh. Emri i atij që do të pasojë Theresa May pritet të shpallet në 22 korrik.

Ish kryebashkiaku i Londrës Boris Johnson, konsiderohet si favorit, me më shumë mbështetje se rivalet e tij mes ligjvënësve konservatorë. Pretendentë të tjerë të rëndësishëm janë Michael Gove, Dominic Raab dhe Jeremy Hunt./

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!