Izrael, Netanyahu i jep emrin e Trump një qyteti

Hënë, 17 June 2019 08:49

Duke nisur nga kjo e diel, në Golan, një zonë e rëndësishme për Izraelin do të mbajë emrin e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, jo më Bruchim, siç quhej prej kohësh, por Ramat Trump.

Guri i parë për emrin e ri dhe tabela që lajmëron ndryshimin, u vendosën nga Kryeministri Benyamin Netanyahu “për të nderuar një mik të madh”.

Në fjalën e tij, ai tha se, “Trump ishte lideri i parë ndërkombëtar që njohu sovranitetin izraelit në zonën e Golan”.

Netanyahu tha se Izraeli do të vijojë të ndërtojë në Golan për të gjithë banorët e tij, hebrenj ose jo dhe për të ardhmen e vendit.

Por opozita nuk mendon kështu duke qenë se në 17 shtator, Kryeministri Netanyahu, do ti nënshtrohet votimit, shkruan noa.al.

Në ceremoninë e rastit mori pjesë edhe ambasadori amerikan, David Friedman, ndërkohë që ky ndryshim vjen pasi Presidenti i SHBA, njohu sovranitetin izraelit të Golan, të pushtuar nga Siria, gjatë luftës së vitit 1967. 

3-37.jpg

Modifikuar më Hënë, 17 June 2019 08:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!