Kapen 16 ton kokainë, sasia më e madhe në histori

E Enjte, 20 June 2019 09:03

Më shumë se 16 ton kokainë u sekuestruan nga agjentët e antidrogës në shtetin federal amerikan të Filadelfias. Sasia gjigante e drogës ishte nisur nga porti i Buenaventurës në Kolumbi, kishte bërë disa ndalesa, për të mbërritur në destinacionin përfundimtar në Filadelfia.

Autoritetet amerikane njoftuan se droga e sekuestruar ishte shpërndarë në 7 kontenierë. Bëhet fjalë për një nga sasitë më të mëdha të kapjes së kokainës në historinë e SHBA, sipas mediave lokale.

Nëse do të përfundonte në tregun vendas, droga do të arrinte vlerën e rreth 1 miliardë dollarëve.

Në prangat e policisë ranë 3 anëtarë të ekuipazhit, ndërsa prokurorët federalë nisën menjëherë hetimet për të zbuluar se cilit kartel i drogës kishte porositur 16 ton kokainë.

Kolumbia konfirmohet edhe një herë si vatra e shpërndarjes së kokainës në botë. Destinacionet më të shpeshta janë Europa dhe pikërisht Shtetet e Bashkuara.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!