Zgjedhje në Stamboll për demokracinë

Saturday, 22 June 2019 11:36

Miliona votues në Turqi do u drejtohen të dielën kutive të votimit për të zgjedhur kryebashkiakun e ri të Stambollit.

Zgjedhjet në qytetin më të madh të vendit vijnë pasi partia në pushtet kontestoi rezultatet e procesit të 31 marsit me pretendimin për parregullsi.

Kandidati i opozitës, Ekrem Imamoglu, atëkohë fitoi me 0,2 për qind kundrejt rivalit të partisë kryesore, Binali Jildrim.

Republikani Imamoglu i cili duket përsëri më i favorizuari në sondazhe thotë se retorika e tij nuk ka ndryshuar.

"Vazhdojmë të bëjmë të njëjtat premtime si më parë por kemi një agjendë ndryshe. Jemi më pro demokracisë pasi ndodhemi në zgripin e saj,"-tha Imamoglu.

Qeveria nacionaliste e Turqisë, por edhe vetë presidenti Erdogan, në javët e fundit nuk kanë kursyer etiketimet për kandidatin e opozitës, duke e quajtur Imamoglunë grushtshtetas, grek, vegël të Amerikës apo mbështetës të presidentit autokrat Sisi në Egjipt.

Për shumë qytetarë, këto zgjedhje kanë shumë rëndësi.

Aliye Dikman: "Jam kthyer nga Izmiri për të përmbushur detyrën time si qytetare, dhe i thashë bashkëshortit tim se do të votoja Imamoglunë. Një votë është prapë votë. Këto zgjedhje janë tejet të rëndësishme pasi njerëzit kanë disa pikëpyetje të cilat duan përgjigje, edhe pse rezultati mund të mos ndryshojë."

Qendrat e votimit në qytetin me 16 milionë banorë të Stambollit pritet të hapen të dielën në mëngjes herët, dhe rezultatet do të shpallen gjatë orëve të darkës.

Modifikuar më Saturday, 22 June 2019 14:48

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!