Ripërsëriti zgjedhjet në Stamboll, Erdogan po humbet për së dyti

Diel, 23 June 2019 19:36

Qytetarët e Stambollit i japin goditjen e dytë dhe finale presidentit Erdogan dhe partisë së tij AKP. Pavarësisht humbjes në raundin e parë, ku triumfator doli kandidati i opozitës, CHP, Ekren Imamoglu,  presidenti turk bëri gjithçka që zgjedhjet të përsëriteshin.

Votimi i 31 marsit nxorri fitues me një diferencë të ngushtë Imamollunë e opozitës, me një diferencë tepër të ngushtë prej 0.2%. Por Këshilli i Lartë Zgjedhor në Turqi pranoi kërkesën e partisë së Erdoganit për ripërsëritje të zgjedhjeve, duke pretenduar se pati parregullsi.

Por edhe sot, qyteti më i madh i Turqisë ka zgjedhur sërish Imamoglu si kryebashkiakun e saj.

 

Deri tani, CHP kryeson me 54% përballë ish kryeministrit Binali Yildirim që ka siguruar vetëm 45% të votave.

Humbja e Stambollit do të ishte një goditje e rëndë për Erdoganin. Ky qytet është bastion i tij prej më shumë se 2 dekadash.

Në zgjedhjet e 31 Marsit, ai humbi edhe kryeqytetin Ankara. 

Image

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!