Pompeo zhvillon vizitë të paparalajmëruar në Afganistan

Tuesday, 25 June 2019 20:02

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se shpreson për një marrëveshje paqeje me talibanët “përpara 1 shtatorit”, ndërsa ai foli para gazetarëve gjatë një vizite të paparalajmëruar në kryeqytetin afgan, Kabul. Pompeo u takua me presidentin afgan, Ashraf Ghani dhe zyrtarë të tjerë të nivelit të lartë afgan, si dhe me gjeneralin Scott Miller, i cili drejton Misionin Mbështetës të NATO-s dhe forcat amerikane në Afganistan.

Pompeo tha se paqja ishte “prioriteti më i lartë” i Uashingtonit në Afganistan. “Unë shpresoj se do të kemi një marrëveshje paqeje përpara 1 shtatorit”, tha Pompeo. Shtetet e Bashkuara filluan një ndërmjarrje të re shtatorin e kaluar për t’i sjellë talebanët në tryezën e bisedimeve në mënyrë që ti jepet fund luftës në Afganistan. Vizita e Pompeos në Kabul vjen përpara një rrethi të shtatë të bisedimeve të paqes midis liderëve talebanë dhe zyrtarëve të SHBA-së.

Rrethi tjetër i bisedimeve të paqes është planifikuar të fillojë më 29 qershor në Doha të Katarit. Bisedimet do të përqëndrohen në hartimin e një afati kohor për tërheqjen e trupave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara nga Afganistani dhe për një garanci talibane që militantët nuk do të planifikojnë sulme nga toka afgane. “Të gjitha palët pajtohen së një dakordim midis SHBA-së dhe talebanëve mbi terrorizmin dhe praninë e trupave të huaja do të hapë derën për dialogun dhe negociata brenda Afganistanit”, tha Pompeo.

Ai mbërriti në Kabul nga Lindja e Mesme ku zhvilloi bisedime me udhëheqësit e Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe për krizën e tensioneve në raportet me Iranin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!