Kuvajti ndërton urën më të gjatë mbi ujë, i kushtoi 3.5 miliardë dollarë

E mërkurë, 26 June 2019 12:16

Kuvajti inauguroi një nga urat më të gjata të detit në botë, aktualisht e katërta, duke shkurtuar një orë distancë me makinë nga kryeqyteti i vendit.  Ura Sheikh Jaber, e quajtur pas Sheikh Jaber Al Sabah i cili mbretëroi gjatë Luftës së Gjirit, është 36 kilometra e gjatë, duke e bërë atë urën e katërt më të gjatë në botë.

Përafërsisht 80 për qind e urës është mbi ujë dhe do të lidhë qytetin Kuwait me Subiya, ku po ndërtohet një mega-qytet prej 100 miliardë dollarësh. Ura prej 3.6 miliardë dollarësh, e projektuar nga grupi i inxhinierisë dhe konsultimit me qendër në Paris, mori për t’u ndërtuar në katër vjet nga një konsorcium të udhëhequr nga Hyundai Engineering dhe Construction Co së bashku me grupin Kontraktues të Kombinuar të Kuvajtit.

Ura është projekti më i madh ndërtimor i Kuvajtit deri më tani. Përveç zonës së lirë dhe portit, Silk City parashikon një aeroport, një stadium olimpik, një kullë më e lartë se Burj Khalifa e Dubait dhe strehim për jo më shumë se 700,000 njerëz.   

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!