Betohet Mitsotakis, kush janë ministrat e qeverisë së re të Greqisë

Hënë, 08 July 2019 12:51

Fituesi i zgjedhjeve të djeshme në Greqi, kreu i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis është tashmë në Presidencë për t'u betuar si kryeministri i ri i Greqisë.

Ndërkohë në prën 18:00 të ditës së sotme do të shpallet publikisht kabineti i tij qeverisës, i cili sipas mediave greke përbehet nga mjaft emra surprizë, përcjell Albeu.com.

Adonis Georgiades do të drejtojë ministrinë e Industrisë dhe Zhvillimit, ndërsa Kostis Hatzidakis do të drejtojë ministrinë e Energjisë.

Vasilis Kikilias drejton ministrinë e Shëndetësisë, kurse Mbrojtja do të jetë nën dretimin e Kostas Tsiaras.

Ministria e Financave do të drejtohet nga Christos Staikouras, kurse ministria e Jashtme do të ketë në krye Nikos Dendias.

Michalis Chrysohoidis merr ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarit, kurse ministër i Brendshëm do të jetë Takis Theodorakos.

Kabineti do të ketë disa ministra që vijnë jashtë Parlamentit bëjnë me dije mediat greke.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!