Zotimi i Presidentit Trump para takimit me Kim Jong-un: Largohem nëse…

E Enjte, 19 Prill 2018 10:22

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se nëse bisedimet e planifikuara me liderin koreano-verior Kim Jong-un nuk do të jenë frytdhënëse, do të largohet nga takimi.

Në një konferencë për mediat, ai dhe kryeministri japonez Shinzo Abe thanë se duhet ushtruar presion maksimal mbi Korenë e Veriut mbi çarmatosjen nukleare.  

Kryeministri Abe ndodhet në resortin Mar-a-Lago të presidentit Trump në Florida, për bisedime.

Më herët, Trump konfirmoi se drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, bëri një udhëtim sekret në Korenë e Veriut për t’u takuar me Kim.

Ai tha se Pompeo krijoi një “marrëdhënie të mirë” me Kim, të cilin Presidenti amerikan e quajti “njeriu i vogël raketë”  vitin e shkuar, dhe shtoi se takimi shkoi shumë mirë.

Vizita shënon kontaktin në nivelin më të lartë mes Amerikës dhe Koresë së Veriut që në vitin 2000.

Trump pret të takohet me Kim në Qershor.

Detajet, përfshirë vendin e takimit, nuk janë vendosur ende.

Ekspertët thonë se takimi mund të mbahet në zonën e demilitarizuar midis dy Koreve, në një vend aziatik ose në një vend neutral europian.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!