(Foto+ video) Përmbytjet në Spanjë, 1000 derra ngordhin

E Enjte, 19 Prill 2018 13:40

Më shumë se 1000 kafshë janë mbytur në një fermë në Spanjë.

Pronarët e fermës, në Villafranca de Ebro, në Spanjë janë paralajmëruar nga qeveria lokale që të evakuojnë kafshët pasi pritej një përmbytje e rrezikshme në zonë, por ata vendosën të mos i evakuonin kafshët.

Aktivistët për të drejtat e kafshëve kanë mbërritur menjëherë në fermë, dhe kanë nxjerrë këto pamje tronditëse ku derrat dhe kafshë të tjera përpiqen të shëptojnë nga uji duke ngritur kokën lart, ndërsa shumë prej tyre janë mbytur.

Një zëdhënës i qeverisë lokale është shprehur në media se 43 ferma janë kontaktuar përpara përmbytjeve dhe janë shpëtuar më shumë se 46.895 kafshë raporton Daily Maily.

Sidoqoftë, pronarët e fermës së derrave në Villafranca e injoruan lajmërimin duke u bërë shkaktar të 1000 kafshëve.

Qeveria tha:” Është detyra e pronarëve të fermës që të shpëtojnë kafshët e tyre”.

Ndërkohë punonjësit e shërbimit për mbrojtjen e natyrës u përpoqën t’i shpëtonin kafshët e gjora por niveli i ujit ishte aq i lartë sa nuk mundën ta përfundonin operacionin e nisur.

Ata u shprehën për mediat se nëse evakuimi i kafshëve do të fillonte më parë, ato do të ishin shpëtuar.

Organizata për mbrotjen e kafshëve, denoncoi rastin në fjalë por asnjë nuk është arrestuar deri tani.

Modifikuar më E Enjte, 19 Prill 2018 13:44

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!