Çfarë do të diskutohet? Merkel takon sërish Trumpin

E Enjte, 19 Prill 2018 15:11

Qeveria amerikane dhe ajo gjermane kanë njoftuar se më 27 prill kancelarja gjermane, Angela Merkel do të zhvillojë udhëtimin e saj të dytë drejt Shtëpisë së Bardhë, nën udhëheqjen e presidentit amerikan, Donald Trump.

Analistët gjermanë më 18 prill kanë thënë se lufta në Siri, marrëdhëniet me Rusinë, çështjet e tarifave dhe e ardhmja e marrëveshjes bërthamore me Iranin do të jenë disa nga temat e diskutimit.

“Pasi Qeveria gjermane, beson se përballja me këto sfida është interes i përbashkët i Gjermanisë dhe SHBA-së, natyrisht se ka kuptim që të takohemi dhe të bisedojmë për këto gjëra”, ka thënë zëdhënësja e Qeverisë, Ulrike Demmer.

“Zgjidhjet duhet të kërkohen në çështjet ku nuk ndajmë të njëjtin mendim, sikurse dihet”, vazhdoi ajo.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar më 5 prill se vizita e Merkelit pritet të ndodhë, mirëpo nuk ka specifikuar ndonjë datë.

Takimi në mes të Trumpit dhe Merkelit do të vijë tetë ditë pasi kancelarja Merkel të ketë pritur në Berlin presidentin francez, Emmanuel Macron.

Të dy liderët pritet të diskutojnë për pozicionin e përbashkët në reformimin e Bashkimit Evropian, para mbajtjes së samitit të bllokut më 28-29 qershor.

Kujtojmë që Gjermania nuk i është bashkuar SHBA-së, Britanisë dhe Francës në sulmin ndaj Sirisë pak ditë më parë pas sulmit me armë kimike të regjimit të Assad.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!