Tërmet në Iran, afër centralit bërthamor

E Enjte, 19 Prill 2018 15:28

Një tërmet ka goditur Iranin jugor vetëm 60 milje larg nga centrali bërthamor Bushehr i vendit.

Tërmeti goditi këtë të enjte në mëngjes dhe u ndje gjithashtu edhe në zona të tjera rreth Gjirit Persik.

Qendra e studimit Gjeologjik( USGS) në ShBA tha se tërmeti goditi në orën 6:34 të mëngjesit, rreth 60 milje në lindje të centralit bërthamor të Bushehr,i vetmi stacion nuklear në Republikën Islamike.

USGS tha se tërmeti ishte 5.5 ballë ndërsa televizioni shtetëror Iranian tha se ishte 5.9 ballë pasi ndryshime të tilla janë të natyrshme për shkak të zonës së matjes.

Televizoni qeveritar nuk raportoi ndonjë dëm por sipas USGS thellësia e tërmetit ishte 10.5 kilometra dhe tërmetet e thella kanë dëme të mëdha.

Irani është zonë e prirur për tërmete, në vitin 2003 një tërmet me magnitudë 6.6 ballë, shkatërroi qytetin historik të Bam duke vrarë më shumë se 26.000 njerëz.

Ndërsa nëntorin e kaluar një tërmet i madh me magnitudë 7.3 ballë afër kufirit me Irakun vrau 530 njerëz si dhe plagosi mijëra të tjerë. 

Modifikuar më E Enjte, 19 Prill 2018 20:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!