Raporti i policisë në Amsterdam: Shqiptarët udhëheqin tregun e kokainës, të vrasin për 3 mijë euro

E Enjte, 19 Prill 2018 17:37

Kriminelët shqiptarë po luajnë gjithnjë e më shumë rol udhëheqës në krimin e organizuar në Amsterdam, sipas një raporti nga policia. Ata janë të angazhuar kryesisht në trafikimin e kokainës, por edhe në trafikimin e qenieve njerëzore dhe mashtrime me pronat.

Sipas policisë, këta kriminelë shqiptarë udhëheqin importin e kokainës nga Amerika e Jugut, transportimin nëpërmjet portit të Roterdamit dhe shpërndarjen e mëtejshme në vendet e tjera evropiane nga Amsterdami. Përveç Holandës, shqiptarët janë gjithashtu shumë aktivë në tregtinë e drogës në Britaninë e Madhe.

Numri i kriminelëve shqiptarë që veprojnë në botën e krimit të Amsterdamit vazhdon të rritet, sipas policisë.
Po ashtu këto grupe kriminale po përdorin edhe më shumë armët luftarake për të lartë hesapet mes tyre.

“Vrasjet në Amsterdam gjatë viteve të fundit janë të gjitha të lidhura me tregtinë e kokainës. Këto vrasje zakonisht kryhen nga banorët e rinj të Amsterdamit dhe viktimat zakonisht janë banorë të rinj të Amsterdamit”, theksohet në raportin e policisë.

Sa i përket vrasësve gjithashtu thuhet se ata janë vrasës me pagesë.
“Ekziston edhe një rrjet i gjerë ndërmjetësish dhe ekzekutuesish. Të gjithë njerëzit që kanë punësuar një vrasës me pagesë janë të përfshirë në tregtinë e kokainës”

Më parë gjatë këtij viti shefi i policisë së Amsterdamit, Pieter-Jaap Aalbersberg ngriti shqetësimin rreth autorëve të vrasjeve, duke thënë se po përfshihen edhe amatorë (të rinj dhe në moshë), të cilët mund të vrasin dikë për më pak se 3 mijë euro.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!