Siri/ Nis largimi i rebelëve sirianë pas marrëveshjes

Diel, 22 Prill 2018 09:09

Rebelët sirianë kanë nisur që të largohen nga territoret që i kanë nën kontroll në afërsi të Damaskut, pas arritjes së një marrëveshjeje për evakuim, ka njoftuar media shtetërore siriane.

Autobusët që bartnin kryengritësit dhe familjet e tyre, janë larguar nga rajoni Qalamuni Lindor, për në zonat e kontrolluar nga forcat opozitare në veri të vendit, ka raportuar agjencia shtetërore e lajmeve SANA.

Rebelët në qytetin al-Ruhaiba në Qalamunin Lindor, kanë dorëzuar armët e tyre dhe më pas janë lejuar që të largohen me autobusë, ka njoftuar agjencia siriane.

Marrëveshja për evakuuim është arritur me ndërmjetësimin e Rusisë, aleatit kryesor të presidentit sirian, Bashar al-Assad, ka njoftuar Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Qalamuni Lindor është pikë strategjike për Qeverinë siriane, pasi konsiderohet si portë për në shtretëtirën siriane, që ndodhet pranë një rruge kryesore që lidh Damaskun me provincën Homs.

Evakuimet e rebelëve sot vijnë një javë pasi Qeveria e Assadit rimorri nën kontroll enklavën e Gutës Lindore, që gjendet në periferi të Damaskut./REL/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!