Revolta popullore çon në dorëheqjen e kryeministrit armen

Tuesday, 24 Prill 2018 16:10

Kryeministri armen Serzh Sargsyan ka dhënë dje dorëheqjen, pas disa ditë protestash kundër tij nga mbështetës të opozitës. Opozitarët armennë  pretendojnë se ai kishte  kishte kryer maksimumin e nevojshëm prej 10 vitesh në detyrën e presidentit.

"Protestat janë kundër qëndrimit tim në detyrë ndaj dhe po plotësoj kërkesën tuaj", tha ai në një deklaratë.

Mijëra njerëz në rrugët e kryeqytetit armen Yerevan e përshëndetën dorëheqjen e tij pas 11 ditë demonstratash. Në festime bashkë me protestuesit antiqeveritarë u bashkuan dhe qindra ushtarakë.

Dorëheqja e 63-vjeçarit Serzh Sargsyan erdhi menjëherë pas lirimit të kreut të opozitës Nikol Pashinyan, i cili u arrestua të dielën në një nga demonstratat që nisi pasi partia qeverisëse e Armenisë zgjodhi javën e kaluar zotin Sargsyan në postin e kryeministrit. Zgjedhja e tij erdhi pasi kishte shërbyer në detyrën e presidentit për një dekadë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!