Bruksel/ Nis konferenca e donatorëve për Sirinë

Tuesday, 24 Prill 2018 17:11
Foto ilustruese Foto ilustruese

Në Bruksel ka nisur ditën e sotme konferenca ndërkombëtare e cila ka si qëllim mbrojtjen e viktimave të konfliktit 7- vjeçar në Siri.

Takimi i shtatë i tillë vjetor, për këtë çështje ka mbledhur zyrtarë të BE-së dhe OKB-së si dhe donatorë nga vende të ndryshme, por edhe grupe të tjera dhe agjenci të ndryshme të OKB-së.

Zyrtarët e Kombeve të Bashkuara dhe të Bashimit Evropian, kanë zhvilluar bisedime me mbi 200 grupe të ndihmës dhe organizata joqeveritare, që punojnë në Siri dhe shtetet fqinje dhe kanë nxjerrë disa rekomandime, për të cilat do të bisedohet me delegacionet e nivelit të lartë më 25 prill.

Konferenca vjen pasi Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania ndërmorën një sulm ajror në Siri si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik në qytetin sirian Duma.

Këtë vit zyrtarët e BE-së shpresojnë që të tejkalohet shuma prej 6 miliardë dollarësh e cila u mblodh vitin e kaluar.

Ndërsa sipas vlerësimeve të BE-së rreth 6.1 miliardë sirianë janë zhvendosur.

Ashtu si edhe në konferencat e kaluara, as qeveria Siriane apo opozita nuk kanë dërguar delegacione. Gjithashtu, akoma nuk është e qartë nëse përfaqësuesit e Rusisë, Turqisë dhe Iranit do të marrin pjesë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!