Spanjë/ Arrestohet grupi i hakerave që vodhën 1 miliardë dollarë në Bitcoin

Tuesday, 24 Prill 2018 19:42

Muajin e kaluar policia Spanjolle arrestoi lider e dyshuar të një bande kibernetike, Denis K, i cili thuhet se ka vjedhur deri në 1 miliardë Euro nga bankat në mbarë botën sipas Europol.

Banda e përbërë nga anëtare të kombësive Ruse dhe Ukrainase merrnin nën kontroll rrjetet kompjuterike të bankave duke vënë në shënjestër punonjësit e tyre me metoda peshkimi dhe si rezultat infektuar kompjuterat.

Sapo fituan akses në serverët e bankave, ata tërhiqnin para nga ATM-të e tyre.

Grupi gjithashtu thuhet se ka ndërtuar një fermë Bitcoin për të pastruar paratë sipas autoriteteve.

Pas një bashkëpunimi të ngushtë mes forcave të policisë në SHBA, Azi dhe Evropë, grupi kriminal dhe lideri i dyshuar i tyre u prangosën në Alicante të Spanjës.

Kjo organizatë kriminale është aktive që nga 2013-ta dhe ka anëtarë nga të paktën 40 shtete të cilët kanë kryer sulme ndaj 100 institucioneve financiare tha Europol.

Ministria e Brendshme Spanjolle bëri të ditur se u ishin sekuestruar sende me vlerë 500,000 euro, dy makina luksoze dhe dy shtëpi me vlerë 1 milion Euro.

Autoritetet kanë ngrirë llogaritë bankare që bartin emrat e tyre. Banka kishte konvertuar paratë në 15,000 bitcoin në bursa të ndryshme në Rusi dhe Ukrainë përpara se të transferoheshin në llogaritë e tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Politikë

Ish-deputeti: Rama i urren studentët sepse …

Ish-deputeti i Partisë Demokratike përmes një postimi në Facebook ka reagur në lidhje me lajmin se tarifat e studentëve për vitin akademik 2019-2020 Bachelor do të jenë po aq sa...

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Art

Aromë nëne... Sofia Loren kthehet në setin e xhirimit

Për hir të dashurisë së djalit, Edoardo, aktorja e madhe Sophia Loren, 84 vjeçe kthehet në skenë e filmit. "Jeta përpara teje" titullohet titulli i filmit i frymëzuar nga romani i...

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Aktualitet

Prekëse/ Me zë të dridhur Laura Konda largohet pas 20 vitesh nga Zëri i Amerikës

Pas dy dekadave te Zëri i Amerikës, ikona e televizionit, gazetarja, Laura Konda do të largohet. Teksa i dridhej zëri nga emocionet, Laura Konda i dha lamtumirë ekranit, ndërsa transmetohej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!