Facebook zbulon virusin që mund të ketë prekur deri në 6.8 milionë përdorues

Premte, 14 December 2018 18:49

Facebook thotë se ka zbuluar një virus që mund të kenë ndikuar në deri 6.8 milion njerëz që përdorën “Facebook login” duke i dhënë leje për aplikacionet e palëve të treta për të hyrë në brendësi të fotove.

Kompania tha në një blog se problemi është fiksuar, por që mund të ketë ndikuar deri në 1.500 aplikacione të ndërtuara nga 876 zhvillues.

Facebook tha se disa aplikacione të palëve të treta mund të kenë fituar akses në fotot më të gjera se zakonisht për 12 ditë në mes të 13 shtatorit deri më 25 shtator.

Ky virus është i fundit në një varg problemesh të privatësisë që gjigandi i teknologjisë zbuloi këtë vit, duke përfshirë skandalin masiv të të dhënave të Cambridge Analytica në prill dhe një shkelje të të dhënave prej gati 30 milion llogarive në tetor.

Aksionet e Facebook u ulën 1.3 për qind në 143.07 dollarë në tregtimin e hershëm të premten e 14 dhjetorit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!