Agjencia Europiane, foto nga liqeni i akullt në Mars

Premte, 21 December 2018 22:11

Agjencia Hapsinore Europiane, ESA, ka shpërndarë fotot e një krateri në Mars që është i mbushur me akull gjatë gjithë vitit.

ESA ka konfirmuar se bëhet fjalë për një bllok akulli, jo bore. 82 kilometra të gjatë dhe dy kilometra të thellë.

Akulli ndodhet në polin verior të planetit, dhe akulli mund t’u shërbejë kolonizatorëve të ardhshëm për karburant, përveçse mund të ketë mbetje interesante në brendësi.

Fptpka që u mor nga kamera HRSC e vendosur në një satelit që është hedhur 15 vite më parë.

Krateri quhet Korolev, në nder të inxhinierit sovjetik, Sergeji Korolev.

Modifikuar më Premte, 21 December 2018 22:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!