I pari në llojin e tij në botë, hapet restoranti i parë nën ujë (Fotot)

Saturday, 23 Mars 2019 21:58

Pesë metra poshtë sipërfaqes së Detit të Veriut, pranë skajit jugor të Norvegjisë, restoranti i parë nënujor i Europës tani është i plotë dhe pret vizitorët e parë.

Struktura 110 metra e gjatë, një pllakë e zhdrejtë konkrete që duket si një periskop i zhytur në ujë, përshëndeti të ftuarit e parë më 20 mars.

Restoranti i quajtur “Under”, është dizenjuar nga kompania norvegjeze Snohetta, e cila ka bërë një emër për veten me projekte të tilla si Biblioteka Alexandrina në Egjipt, Shtëpia e Operës së Oslos, pavioni i Përkujtimit Kombëtar i 11 Shtatorit dhe rinovimi i Times Square në New York.

Under mund të presë deri në 40 mysafirë, të mbrojtur nga muret e betonit gjysmë metër të trasha, dhe ka një sipërfaqe totale të brendshme prej rreth 500 metra katrorë të vendosura në tre nivele, duke ofruar pamje unike nënujore të mjedisit detar rrethues përmes një dritareje panoramike prej 11 metrash.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Lifestyle

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Një foto e fëmijërisë së futbollistit Lionel Messi dhe bashkëshortes së tij Antonela Rocuzzo, e cila është realizuar në janar të vitit 1998, është publikuar së fundmi për herë të...

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Gjykata bullgare ka dënuar me 30 vjet burgim Severin Krasmirov për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares investigative Victoria Marinova. Trupi i Marinovas u gjet më 6 tetor të vitit të kaluar...

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Aktualitet

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Eva Meksi mbërriti në Bari përpara 28 vitesh dhe tani e konsideron qytetin e saj. Aq e vendosur është t’i ofrojë atij të gjithë grintën dhe energjinë e saj, sa që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!