Qyteti nën qytet/ Zbulohen tunelet e ndërtuara nga militantët në Siri (VIDEO)

Premte, 19 Prill 2019 18:42

Ushtria siriane ka gjetur një rrjet të gjerë tunelesh të ndërtuara nga xhihadistët në Douma, jo larg nga Damasku.

E vendosur 15 metra thellë nën sipërfaqen e tokës, tunelet masivë mbështeten nga shtylla metalike dhe janë të mbuluara me disa lloj pllakash, duke krijuar një pamje metroje.

Ato shtrihen për kilometra të tëra nën qytet, të vendosura nën zonën e Ghoutas lindore, duke formuar një qytet të tërë nën qytet.

Gjithashtu tunelet janë të pajisur me energji elektrike, parkingje dhe punëtorë. Ata janë aq të mëdhenj sa që një motoçikletë mund të lëvizë lehtësisht përmes tyre, siç shihet në pamjet.

Ushtria zbuloi se tunelet ishin përdorur në mënyrë specifike për magazinimin e makinerive dhe automjeteve. Ndërsa militantët detyronin vendasit të ndërtonin tunelet për ta.

“Ata na urrenin, dhe nuk i ushqenin personat që refuzonin të punonin,”-tha njëri prej vendasve.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Aktualitet

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Natë episodike në burgun e Koridhalosë. Gjatë natës 2 të burgosur shqiptarë janë përleshur egër, ndërsa një prej tyre ka kaluar nga sektori B në sektorin C. Fillimisht është bërë e...

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Aktualitet

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Policia e Lezhës ka shoqëruar disa persona për ngjarjen e djeshme, ku mbeti i plagosur një 35-vjeçar. Fatmirësisht i plagosuri është jashtë rrezikut për jetën dhe po merr ndihmë të...

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Aktualitet

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Një atentat me armë është bërë ndaj dy të rinjve që udhëtonin me motorr në rrugën e fshatit Poro të Vlorës. Si pasojë e atentatit, njeri prej tyre, Sotiraq Mëhilli...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!