Kur kompjuteri transformon mendimet e tua në fjalë

Hënë, 29 Prill 2019 11:29

Pacientët e paaftë që të flasin për shkak të një paralize do të kenë mundësinë në të ardhmen që të përdorin një dekodifikues që do të transformojë sinjalet e trurit të tyre në fjalë, sipas një studimi që po zhvillojnë shkencëtarët.

Ata kanë shpikur një dekodifikues për të mund të riprodhojë fjalë sintetike nëpërmjet kompjuterit, duke filluar nga sinjalet cerebrale që çlirohen me lëvizje të caktuara të gojës.

E prezantuar në revistën shkencore “Nature”, kjo teknikë është vetëm në fazën e idesë dhe aplikimi i saj shihet vetëm për të ardhmen.

Megjithatë, shkencëtarët që po punojnë mbi këtë projekt, shpresojnë një ditë kjo do t’i shërbejë pacientëve që dinë të flasin por për arsye të ndryshme kanë humbur këtë aftësi. (ata)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Aktualitet

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Natë episodike në burgun e Koridhalosë. Gjatë natës 2 të burgosur shqiptarë janë përleshur egër, ndërsa një prej tyre ka kaluar nga sektori B në sektorin C. Fillimisht është bërë e...

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Aktualitet

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Policia e Lezhës ka shoqëruar disa persona për ngjarjen e djeshme, ku mbeti i plagosur një 35-vjeçar. Fatmirësisht i plagosuri është jashtë rrezikut për jetën dhe po merr ndihmë të...

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Aktualitet

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Një atentat me armë është bërë ndaj dy të rinjve që udhëtonin me motorr në rrugën e fshatit Poro të Vlorës. Si pasojë e atentatit, njeri prej tyre, Sotiraq Mëhilli...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!